Voňavý vánoční svařák, který vás prohřeje a dostane do nálady
9 ledna, 2023Svařené víno červené neboli svařák je ideální nápoj na zahřátí. Příprava je velice jednoduchá a hlavně je rychlá. Zabere přibližně 10 minut.
Suroviny
- červené víno 0,7 l
- badyán 1 ks
- skořice 2 ks nebo 1/2 lžičky
- hřebíček 5 ks
- citronová kůra
- muškátový oříšek
- cukr 3 lžíce
- rum 0,5 až 2 dl
Postup přípravy – Přepis textu videa
Já mám rád svařené víno červené, já mám rád svařák. Ano, tak to je pravda.
Ahoj, já jsem Kubíček a můžeme jít na to. Tedy mysl na vaření.
Svařené víno červené, neboli svařák je ideální nápoj na zahřátí. Příprava je velice jednoduchá a zabere přibližně 10 minut na svařené víno mám hodně hezkých vzpomínek, například, když jsme se potřebovali zahřát na vodě nebo jsme ho tajně vařili na školním lyžařském výcviku, anebo když jsme si chtěli udělat vánoční atmosféru ve firmě.
A základem všeho je červené víno. A jaké červené víno? No takové, jaké máte po ruce. Nutně to nemusí být Cabernet Sauvignon z Chile. Tak jak to mám já, ale klidně to může být i červené víno z krabice. Krabicových svařáků, jsem se v mládí navařil hodně. A jdeme na koření. Základem je badyán, skořice a hřebíček. Ideální na toto množství vína jsou 2 celé skořice. Já bohužel dneska mám jenom jednu skořici, proto si musím pomoct mletou skořicí. Pozor ve spoustě receptů se píše na litr vína lžičku čau hřebíčků. Tak to bych opravdu nedělal. Stačí jich 5. Základní koření ve svařáku už máme a jdeme vylepšovat. A na vylepšení je dobrá citronová kůra. Samozřejmě ideálně z bio citronu.
I když v mládí jsme vůbec neviděli, co to je bio a stejně žijeme. A potom přidávám muškátový oříšek. Samozřejmě nejlepší je tam nedávat mletý, ale sám si ho nastrouhat.
A jako poslední přidávám do svařáku cukr. Já mám svařené víno rád sladké, proto toho cukru tam dávám přibližně 3 lžíce. Všechno to pořádně promíchám a víno začnu zahřívat. Protože víno, čili alkohol, má menší tepelnou kapacitu než voda. To je učilo střední školy. Proto se to víno bude zahřívat rychleji než klasická voda. Proto plotýnku nedávejte na 100 %, ale, řekněme, tak na 60 – 70 % výkonů vařiče. A pomalým zahříváním docílíte toho, že se z koření do vína uvolní víc chutí. Opakování ze střední školy. Alkohol se vaří při 78 stupních. To znamená, že směs nesmíte vařit, protože by se vám alkohol z vína vyvařil. A to by byla škoda. Takže máte 2 možnosti. Buďto si do ruky vzít teploměr, anebo se dívat jak se nápoj chová. Při 50 stupních Celsia se vám z toho alkoholu začne pářit. To je ještě v pořádku. A při 70 stupních Celsia se nápoj ještě nevaří, ale ze svařáku se začnou uvolňovat takovéto malé bublinky. To už vypněte plotýnku a do svařáku nalijte trochu rumu. Nemusí to nutně být MILLONARIO nebo XO, případně něco z Karibiku. Stačí český dobrý tuzemák. A jaké množství rumu? Pokud se chcete jen zahřát, tak tam dejte jednoho velkého panáka. To znamená 0,5 dl.
Ale jestliže vaříte svařené víno pro více lidí a chcete je rychleji dostat do nálady, tak tam dejte klidně 2 dl rumu.
Svařené víno přecedím a zakryju pokličkou, aby nevychladlo. Co se týká podávání, tak já nemám rád takové zbytečnosti, jako je pomeranč na skleničku nebo celá skořice do skleničky. To jsme na lyžařském výcviku nebo na vodě nikdy nedělali. Prostě někdy více znamená méně. A ještě 1 typ, když si svařené víno chcete uvařit v práci a ve firemní kuchyňce nemáte vařič. Tak svařák se dá připravit v rychlovarné konvici. Svařák miluju jednak pro jeho vynikající chuť, ale hlavně pro jeho typickou aromatickou vůni. Takže když svařák budete vařit třeba ve firmě, tak za ručně provoníte celý podnik. Přiběhnou kolegové a budete se muset s nimi podělit. Přátelé na zdraví. Děkuju za 10 000 odběratelů a někdy jindy zase uvaření.